Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Invoer lng voor het eerst gedaald sinds begin energiecrisis

Door ANP
schedule 6 min
location_on [xx]km
Invoer lng voor het eerst gedaald sinds begin energiecrisis
De invoer van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) is vorig jaar voor het eerst gedaald sinds het begin van de energiecrisis in 2022, toen Rusland Oekraïne binnenviel. In plaats daarvan werd er meer gas uit de Nederlandse gasopslagen gehaald, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

Het grote beroep op gas uit de opslagen heeft vooral te maken met de ontwikkeling van de prijzen. Het is voor gasleveranciers momenteel financieel aantrekkelijker om hun opgeslagen gas in te zetten om aan hun verplichtingen te voldoen dan nieuw gas in te kopen op de groothandelsmarkt.

Aardgas

Volgens het CBS verbruikte Nederland in 2024 ruim 30 miljard kubieke meter aardgas. Dat is ongeveer evenveel als een jaar eerder. De industrie verbruikte wel meer gas, maar voor de elektriciteitsproductie was minder nodig omdat er meer stroom werd opgewekt met hernieuwbare bronnen als wind en zon.

Import Russische lng

Tegelijkertijd lag de aanvoer van gas behoorlijk lager. Tankerschepen leverden 15 procent minder lng af. Vooral de hoeveelheid lng uit de VS nam af. Dat ging om een afname van 18 procent. Het land bleef met 14,4 miljard kubieke meter wel verreweg de belangrijkste leverancier van lng.

Opmerkelijk is dat Nederland juist 68 procent meer lng uit Rusland invoerde. Op dit moment valt lng uit Rusland buiten de sanctiemaatregelen van de Europese Unie. Volgens het CBS ging het hier niettemin om kleine hoeveelheden.

Nederlandse gaswinning

Door het dichtdraaien van de gaskraan in Groningen nam de Nederlandse gaswinning opnieuw af. Er werd 1,9 miljard kubieke meter minder gas uit de grond gehaald, goed voor een afname van 17 procent.

Omdat er minder gas werd gewonnen en ingevoerd terwijl het gebruik gelijk bleef, was er eind 2024 uiteindelijk 3,7 miljard kubieke meter minder gas opgeslagen dan een jaar eerder. Dat komt neer op een afname van 31 procent.

Sterk gestegen gasprijs

Een woordvoerder van het CBS legt uit dat dit mede verklaart waarom de gasopslagen de laatste weken zo leeg zijn. Volgens de laatste cijfers van het Nationaal Energie Dashboard zijn de bergingen nog maar voor ongeveer een derde gevuld. Ook in andere Europese landen zijn de gasvoorraden de laatste tijd leger.

Tot nu toe slaan autoriteiten nog geen alarm hierom omdat de leveringszekerheid niet in gevaar lijkt. Wel dreigt Europa daarmee het winterseizoen met een vrijwel lege gasvoorraad te verlaten, waardoor het duurder wordt om deze aan te vullen voor het volgende stookseizoen. Eerder deze week bereikte de gasprijs al het hoogste niveau in ongeveer twee jaar.

20 juni '25 (10:22)

Plein 1945 in IJmuiden enkele dagen gestremd

Vanaf maandag 23 juni 2025 wordt het asfalt rondom Plein 1945 vernieuwd. Auto’s, fietsers en brommers kunnen de hele week niet langs het plein. Daarover bericht de gemeente Velsen.

20 juni '25 ( 9:01)

Gekantelde vrachtwagen: 150 varkens lopen los rond in De Rips

In het Brabantse dorp De Rips lopen vrijdagochtend zo'n 150 varkens los rond. Ze komen uit een vrachtwagen die kantelde, meldt de veiligheidsregio.

20 juni '25 ( 8:39)

Deel A73 in juni twee nachten dicht

Rijkswaterstaat voert in beide richtingen onderhoud uit aan de A73 tussen Boxmeer en Horst. Vanwege de werkzaamheden is de A73 in juni 2025 twee nachten afgesloten. Weggebruikers moeten rekening houden met extra reistijd. Dat meldt Rijkswaterstaat.

20 juni '25 ( 8:22)

Vanaf eind juni hinder N414 bij Eembrug door werkzaamheden

De provincie Utrecht werkt van maandag 30 juni tot en met donderdag 18 juli 2025 aan de Eembrug op de Bisschopsweg (N414) in Eembrugge. Gedurende deze periode wordt de ophaalbrug aangesloten op de nieuwe bediencentrale. Daarover bericht de provincie Utrecht.

19 juni '25 (22:45)

ANWB verwacht komende dagen drukte bij Wegenwacht door warmte

De ANWB verwacht dat het de komende dagen veel drukker wordt bij de Wegenwacht door het warme weer. Hoge temperaturen zorgen volgens de ANWB vaak voor technische problemen aan auto's, zoals startproblemen en problemen met de accu. De ANWB zet extra mensen in.

19 juni '25 (22:45)

Motorrijder dood door aanrijding met auto in Nieuw-Beijerland

Een motorrijder is donderdagavond om het leven gekomen door een aanrijding met een auto op de Schutskooi in Nieuw-Beijerland. Het slachtoffer is 19 jaar en komt uit Klaaswaal, meldt de politie.

19 juni '25 (22:45)

Dealer Van Mossel denkt dat repareren Citroëns ongeveer week kost

Autodealerbedrijf Van Mossel denkt dat de reparaties voor de grote terugroepactie van Citroëns in Nederland het bedrijf ongeveer zeven tot tien dagen duren. Volgens een woordvoerder verwachten de Citroën-dealers van het concern, die vooral in Noord-Holland zitten, ongeveer 3300 auto's te repareren aan defecte airbags.

19 juni '25 (15:35)

Terugroepactie vanwege airbagproblemen treft tienduizenden Nederlandse eigenaren van Citroëns

Stellantis roept 33.260 eigenaren van Citroëns in Nederland op hun auto per direct niet meer te gebruiken. Bepaalde modellen hebben volgens de autofabrikant problemen met de airbag. Dat meldt Nu.nl.

19 juni '25 (12:58)

Defensie steekt extra geld in pantservoertuigen, drones en medici

Een groot deel van de 1,1 miljard euro die in de voorjaarsnota extra aan Defensie is toebedeeld, gaat op aan een nieuw pantserinfanteriebataljon. Ook wordt er meer geïnvesteerd in drones, logistiek en uitbreiding van de medische capaciteit van de krijgsmacht. Dat meldt demissionair defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.

19 juni '25 ( 8:16)

Brand Middenbeemster: rook trekt richting A7 en woonwijken

De rook van de grote brand die sinds de nacht woedt in een bedrijfspand aan de Insulindeweg in het Noord-Hollandse Middenbeemster trekt richting het dorp Neck en de A7, waarschuwt de veiligheidsregio. Omdat de rook over meerdere woonwijken trekt, is een tweede NL-Alert verstuurd.