Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Negen op tien Nederlanders willen buslijnen die weinig gebruikt worden behouden

Door ANP
schedule 6 min
location_on [xx]km
Negen op tien Nederlanders willen buslijnen die weinig gebruikt worden behouden
Negen op de tien volwassenen vinden dat buslijnen die weinig gebruikt worden niet zomaar geschrapt mogen worden, als voorzieningen als ziekenhuizen, middelbare scholen en winkels daardoor slecht bereikbaar worden voor mensen zonder auto. Dat blijkt uit enquêteonderzoek van het ANP, uitgevoerd in samenwerking met Kieskompas.

Tijdens de campagne voor de Provinciale Statenverkiezingen van volgende week gaat het vaak over zorgen dat plattelandsbewoners voorzieningen als bussen kwijtraken.

In de afgelopen jaren verdwenen er juist honderden bushaltes, met name op het platteland. De NOS en regionale omroepen concludeerden vorige maand dat er in de afgelopen vijf jaar zeker 1500 bushaltes zijn verdwenen. Met name in Groningen en Drenthe werden relatief veel haltes opgeheven. Volgens het onderzoek van de omroepen zijn er tientallen dorpen waar vijf jaar terug wel een opstapplek binnen de bebouwde kom te vinden was, maar tegenwoordig niet meer.

Eens

Het overgrote deel van de Nederlanders vindt echter niet dat buslijnen per se genoeg geld moeten opleveren om te blijven bestaan. Dat geldt voor zowel jongeren als ouderen. In beide gevallen is bijna 90 procent het met de stelling eens. Wel zijn ouderen vaker meer uitgesproken over het behoud van buslijnen. Van de 65-plussers geeft ruim 60 procent aan het 'helemaal eens' te zijn met de stelling, onder jongeren in de leeftijdscategorie 18 tot en met 34 jaar is dat ruim 50 procent.

Uitgesplitst naar stemgedrag valt op dat onder de kiezers van alle partijen een ruime meerderheid het met de stelling eens is. Onder stemmers van linkse partijen als GroenLinks, SP, PvdA en Partij voor de Dieren is dat vrijwel iedereen. Onder JA21-stemmers (80 procent) en VVD-stemmers (77 procent) is dat percentage iets lager.

Onder druk

Kamerlid Habtamu de Hoop (PvdA) vindt dat het openbaar vervoer onder druk is komen staan en ziet daarin de invloed van regeringspartij VVD. "Buslijnen verdwijnen, dienstregelingen worden versoberd, kaartjes dreigen onbetaalbaar te worden en de personeelstekorten lopen op." Fahid Minhas (VVD) vindt bereikbaarheid belangrijk, maar de bus niet altijd de oplossing. "In plaats van een lege bus rond te laten rijden kunnen we dan beter een taxi, een kleiner busje of deelmobiliteit inzetten als onderdeel van het ov-netwerk."

"Als je als boekhouder alleen kijkt vanuit kosten en opbrengsten naar voorzieningen, kan je buiten de Randstad elke buslijn kapot rekenen", vindt Kamerlid Harmen Krul van het CDA. Hij ziet bereikbaarheid als een "basisrecht". De voorgelegde stelling kan overigens ook bij andere partijen op steun rekenen, waaronder PVV en ChristenUnie.

Het enquêteonderzoek is uitgevoerd tussen 24 februari en 6 maart, en werd ingevuld door een representatieve groep van ruim 2400 Nederlanders.

15 juli '25 (11:25)

Storing in twee tunnels bij Roermond: verkeer moet omrijden

In twee tunnels in Limburg is een technische storing. Verkeer op de A73 moet daardoor omrijden, meldt Rijkswaterstaat dinsdagochtend. Het gaat om de Roertunnel en Tunnel Swalmen, allebei bij Roermond.

15 juli '25 (11:24)

Navigatiedienstverlener TomTom iets positiever over jaaromzet

Navigatiedienstverlener TomTom is iets positiever gestemd over de omzet in het gehele jaar, na naar eigen zeggen beter dan verwachte prestaties in de eerste zes maanden. Het Amsterdamse bedrijf verhoogt nu de onderkant van de eerder afgegeven bandbreedte voor de omzetverwachting voor 2025. Vorige maand werd nog bekend dat TomTom driehonderd banen schrapt, bijna een tiende van het totaal.

15 juli '25 (11:24)

PostNL bezorgt binnen hele ring A10 Amsterdam emissievrij

PostNL bezorgt vanaf dinsdag in het gehele gebied binnen de A10 om het centrum van Amsterdam emissievrij door gebruik te maken van elektrische vervoersmiddelen. Volgens de post- en pakketbezorger is dat gebied 3,5 keer groter dan het officiële zero-emissiegebied van de gemeente Amsterdam.

15 juli '25 ( 9:02)

Verkeershinder Kooybrug en Balgzandbrug (15-18 juli)

Rijkswaterstaat voert medio juli 2025 gedurende twee nachten onderhoud uit aan de N9 bij de Kooybrug en aan de N99 bij de Balgzandbrug. Weggebruikers moeten rekening houden met extra reistijd die kan oplopen tot dertig minuten. Lokaal verkeer wordt ter plaatse met behulp van borden omgeleid. De scheepvaart ondervindt geen hinder van deze werkzaamheden. Dat meldt Rijkswaterstaat.

15 juli '25 ( 8:19)

Bouw nieuw busstation Schiphol Plaza van start

Na veel voorbereidingen ging donderdag 10 juli 2025 de eerste schep symbolisch de grond in om te vieren dat Schiphol een nieuw busstation krijgt. Dit meldt ProRail, dat de opgangen van de perrons richting het busplatform bouwt.

15 juli '25 ( 8:00)

Ravage nadat automobilist huis in Beek en Donk binnenrijdt

Vannacht is in het Noord-Brabantse dorp Beek en Donk een autobestuurder een woning binnengereden. Daarbij raakten de auto en de voorgevel van het huis zwaar beschadigd. Dat meldt NOS.

15 juli '25 ( 5:23)

Nijmeegse Vierdaagse: eerste wandelaars op pad

De eerste wandelaars zijn dinsdagochtend vroeg begonnen aan de 107e editie van de Nijmeegse Vierdaagse. Om 04.00 uur gingen de eerste lopers van de 50 kilometer van start, later in de vroege ochtend volgen de deelnemers aan de afstanden 40 en 30 kilometer.

14 juli '25 (10:45)

Botsing tussen auto en vrachtwagen in Lisse

In Lisse vond vanochtend op de rotonde van de Stationsweg met de Westelijke Randweg N208 een botsing plaats tussen een vrachtauto en een personenauto. Dat meldt Leidsch Dagblad.

14 juli '25 ( 8:38)

A10: 2e Coentunnel afgesloten (12 juli-15 september 2025)

Van zaterdag 12 juli tot en met 15 september 2025 is de 2e Coentunnel (A10) richting Amsterdam-Noord dicht. Verkeer kan niet door de tunnel van Amsterdam-West naar Amsterdam-Noord en Zaanstad en wordt omgeleid via de A10 West richting A10 Zuid, A10 Oost en A10 Noord (een rondje ring). Weggebruikers moeten rekening houden met een vertraging van dertig tot zestig minuten. Dat meldt Rijkswaterstaat.

14 juli '25 ( 8:29)

Automobilist overleden na ongeluk in Kloosterburen

Zondag 13 juli 2025 is door een ongeluk in het Groningse Kloosterburen een 18-jarige automobilist uit de gemeente Het Hogeland overleden. Dat meldt RTV Noord.