Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Bedrijven aarzelen nog met voorbereidingen op Brexit

Door Redactie Nationale Transportgids
schedule 7 min
location_on [xx]km
Nederlandse bedrijven zijn onzeker over de afloop van de onderhandelingen tussen de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk over een nieuw partnerschap. Een derde van hen wacht daarom met het treffen van voorbereidingen op de gevolgen van de Brexit. Dit blijkt uit nieuw onderzoek uitgevoerd door Kantar in opdracht van het ministerie van Buitenlandse Zaken in samenwerking met het ministerie van Economische Zaken en Klimaat. Aan het onderzoek deden 572 bedrijven mee die direct of indirect zakendoen met het VK. Dit meldt de Rijksoverheid.

Of de EU en het VK nu een akkoord bereiken of niet, per 1 januari 2021 zullen er nieuwe regels gaan gelden voor het zakendoen met het VK. Iets minder dan de helft van de bedrijven met een directe handelsrelatie stelt redelijk tot zeer goed op de hoogte te zijn van de Brexit. Dit aantal is nagenoeg gelijk gebleven aan de vorige meting in april 2020.

Voorbereiden belangrijk

Ruim de helft van de bedrijven die direct zakendoen met het VK vindt het belangrijk om zich op de gevolgen van de Brexit voor te bereiden. Zes op de tien bedrijven geven aan zich een beetje tot zeer grote mate te hebben voorbereid, waarmee dit aandeel weinig is veranderd sinds april. Een derde van de bedrijven stelt eerst de uitkomsten van onderhandelingen af te wachten alvorens zich echt te zullen voorbereiden. Vooral bedrijven met een indirecte handelsrelatie bereiden zich (nog) niet voor op Brexit vooral omdat zij niet verwachten dat Brexit gevolgen zal hebben voor hun bedrijf.

Ondanks de coronacrisis blijven veel bedrijven het belang van Brexit en de nieuwe relatie met het Verenigd Koninkrijk inzien. Net als tijdens de vorige meting, ziet ruim een kwart van de bedrijven Brexit nog steeds als een probleem voor hun bedrijf. De meeste bedrijven met een directe handelsrelatie geven aan dat de coronacrisis geen of weinig invloed heeft op hoe zij zich voorbereiden op de nieuwe regels of stelt het niet te weten

Afspraken met transporteurs

Het aandeel bedrijven met een directe handelsrelatie met het VK dat zich in zeer grote of behoorlijke mate op Brexit voorbereidt blijft sinds 2019 stabiel rond de 30 procent. Maar uit het onderzoek blijkt deze groep zich vaker in de volle breedte voor te bereiden. Bedrijven maken vaker dan voorheen afspraken over leveringsvoorwaarden, prijzen, afspraken met transporteurs, en doen vaker de Brexit Impact Scan.

Iets meer dan de helft van de bedrijven die direct zakendoen met het VK hoopt op een bredere deal, inclusief afspraken over allerlei aspecten van economische samenwerking, al lopen de verwachtingen over wat de uitkomst zal gaan zijn sterk uiteen. Slechts 5 procent denkt dat een bredere deal mogelijk zal zijn. Een groter aandeel bedrijven verwacht dat er geen akkoord zal komen, verwacht een beperkt akkoord of weet het niet.

Aflopen overgangsperiode

Aan het einde van het jaar loopt de overgangsperiode voor Brexit af. Akkoord of geen akkoord, per 1 januari zullen er nieuwe regels gaan gelden voor het zakendoen met het VK. Zo zullen er sowieso grensformaliteiten gaan komen.

Ondernemers kunnen nu al veel doen om zich goed voor te bereiden. Dit zal helpen bij het tegengaan van oponthoud wanneer de regels ingaan. Dit kan bijvoorbeeld door in gesprek te gaan met toeleveranciers en afnemers, het zorgen voor een douanenummer (EORI) en het transport goed te regelen. En door zich goed te laten informeren door de Britse overheid over regels en formaliteiten die in het VK zullen gaan gelden.

Door: Nationale Transportgids

09 mei '25 (15:19)

Aquaduct Veluwemeer (N302) enkele dagen afgesloten

Van vrijdag 9 mei (21.00 uur) tot en met dinsdag 13 mei (05.00 uur) 2025 voert de provincie Gelderland onderhoud uit aan het Aquaduct Veluwemeer (N302) Harderwijk. Tijdens de werkzaamheden is het aquaduct in beide richtingen afgesloten voor doorgaand verkeer. De omleiding staat aangegeven met borden langs de weg. Fietsers kunnen de fietspaden blijven gebruiken. Daarover bericht de provincie Gelderland.

09 mei '25 (14:47)

A7 gesloten vanwege brand in tankwagen

De A7 tussen Drachten en Gorredijk is op dit moment in beide richtingen dicht. Een tankauto met daarin slachtafval heeft op de snelweg in brand gestaan. Dat meldt Omroep Friesland.

09 mei '25 (13:38)

Groot wegonderhoud tussen Veenendaal en Utrecht (A12)

Het wegdek van de A12 tussen knooppunt Maanderbroek (Veenendaal) en knooppunt Lunetten (Utrecht) wordt in mei en augustus 2025 vervangen. In totaal wordt dertig kilometer wegdek door een stillere variant vervangen, zodat de weg ook in de toekomst veilig en duurzaam blijft. Dat meldt Rijkswaterstaat.

09 mei '25 (11:27)

Viaduct bij Vught te hoog voor vrachtwagen

Donderdagavond 8 mei 2025 is voor een viaduct boven de N65 in Vught een vrachtauto gestrand. De oplegger van de vrachtwagen was te hoog beladen. Dat meldt Omroep Brabant.

09 mei '25 (10:45)

N7 bij Sneek afgesloten vanwege verplaatsing houten brug

De houten brug ‘Krúsrak’ in Sneek gaat vanaf vrijdag 9 mei dicht. Er zijn scheuren ontstaan in het hout van de brug en daarom is er werk aan de winkel. Dat meldt Omroep Friesland.

09 mei '25 ( 8:57)

Verkeershinder door onderhoud aan bruggen en sluis Kanaal Almelo-De Haandrik

Vanwege groot onderhoud aan de bruggen en de sluis in Kanaal Almelo-De Haandrik moet verkeer vanaf begin oktober rekening houden met verkeershinder. Daarover bericht de provincie Overijssel.

09 mei '25 ( 8:30)

Amsterdam 750 jaar: deel ringweg in juni weekend dicht

Amsterdam viert zaterdag 21 juni 2025 zijn 750ste verjaardag met een feestelijke dag vol muziek, sport, theater en dans. Daardoor is een deel van de ringweg het hele weekend afgesloten. Dat meldt de ANWB.

09 mei '25 ( 5:36)

Den Haag wil gratis openbaar vervoer tijdens NAVO-top

Reizigers in Den Haag zouden tijdens de NAVO-top eind juni gratis gebruik moeten kunnen maken van bijvoorbeeld bus en tram. Het kabinet moet regelen dat het openbaar vervoer tijdelijk kosteloos beschikbaar is "als gebaar naar Hagenaars", vindt de Haagse gemeenteraad unaniem. De partijen willen dat er daarom een verzoek naar de overheid gaat.

08 mei '25 ( 8:41)

Nachtelijke wegwerkzaamheden bij Egmond aan den Hoef

In de nacht van 8 op 9 mei 2025 voert de provincie Noord-Holland reparaties aan het asfalt uit op de kruising van de Herenweg (N512) en de Heilooër Zeeweg in Egmond aan den Hoef. Vanwege de werkzaamheden is de N512 tussen de kruising en Egmond Binnen afgesloten voor al het verkeer. Het verkeer wordt met bebording omgeleid en moet rekening houden met extra reistijd. Daarover bericht de provincie Noord-Holland.

07 mei '25 (15:18)

Snelwegrace veroorzaakte mogelijk crash met zes gewonden

Is het ongeluk op de A20 bij Nieuwerkerk aan den IJssel veroorzaakt door een race? Dat gaat de politie nu onderzoeken. Dinsdagavond 6 mei werden drie 18-jarige mannen aangehouden omdat ze waarschijnlijk met een te hoge snelheid over de snelweg gingen. Dat meldt Rijnmond.