ANWB: Stopzetten subsidie elektrische auto werkt ontmoedigend voor consument
7 oktober 2020 om 08:59
< 1 min lezen

ANWB: Stopzetten subsidie elektrische auto werkt ontmoedigend voor consument

De ANWB is zeer teleurgesteld over het besluit van staatssecretaris Van Veldhoven (Infrastructuur en Waterstaat) om de subsidie op de aanschaf van nieuwe elektrische auto’s tot het einde van het jaar stop te zetten. De vereniging vindt het een ‘ontmoediging voor de toekomstige elektrische rijder’. Dit meldt de ANWB.

De ANWB verwacht dat door deze onverwachte wending het vertrouwen bij de consument verdwijnt en de verkoop van elektrische auto’s in de particuliere markt stagneert. Dit terwijl het kabinet juist inzet op het stimuleren van elektrisch rijden voor de particuliere markt om de gewenste klimaatdoelen te realiseren. De vereniging vindt het belangrijk dat de elektrische auto betaalbaar en bereikbaar is voor iedereen. De tijdelijke aanschafsubsidie draagt hieraan bij.

Hoge prijs een belemmering

Ieder jaar stelt de ANWB de Elektrisch Rijden Monitor samen. Daaruit blijkt dat 5 procent van de Nederlanders de koop van een elektrische auto overweegt in de komende twee jaar. De hoge prijs vormt de belangrijkste belemmering.

Dit jaar konden 2500 geïnteresseerden een nieuwe elektrische auto aanschaffen met subsidie. Vanwege de grote belangstelling was de pot voor 2020 al binnen een week leeg. Door de zogenaamde ‘doorschuifbepaling‘ konden consumenten die daarna een elektrische auto kochten aanspraak maken op het budget van 2021. Daar wil de staatssecretaris nu een eind aan maken. Dit betekent dat consumenten die een nieuwe elektrische auto willen kopen met subsidie genoodzaakt moeten wachten tot 1 januari 2021. Volgens de ANWB is dit geen goede oplossing, want de aanvragen worden nu opgespaard tot 1 januari en dan is de pot voor 2021 alsnog binnen zeer korte tijd leeg. 

Verkoop stimuleren

Daarom pleit de ANWB  er  voor om de regeling simpeler te maken, de resterende bedragen te benutten, en de jaarlijkse schotten in de regeling te verwijderen en zo de verkoop van elektrische auto’s aan particulieren verder te stimuleren. Dit is belangrijk voor de helderheid naar de consument zodat nu ook, zoals afgesproken in het klimaatakkoord, particulieren van de stimulering kunnen profiteren. Dit nadat jaren de zakelijke markt dat heeft gedaan.

Door: Nationale Transportgids

Relevante artikelen

Alles van wegtransport
    • Wegtransport

    Vrachtwagens domineren goederenvervoer, ondanks plannen voor meer gebruik van spoor en binnenvaart

    12 september 2025 om 16:00
    • Wegtransport

    CJIB krijgt na bijna twee maanden weer berichten van OM

    12 september 2025 om 12:25

Aankomende evenementen

18 Sep
Raildagen 2025
  • Landelijk
19 Sep
Career Experience voor de luchtvaart- & reisindustrie
  • Zuid-Holland
01 Oct
Scheepsmotoren Event 2025: De toekomst van scheepsaandrijving
  • Zuid-Holland