Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add

ProRail: één op de drie vertragingen veroorzaakt door spoorlopers

Door Redactie Nationale Transportgids
schedule 5 min
location_on [xx]km
Ruim een op de drie vertragingen op het spoor (36 procent) wordt veroorzaakt door mensen die, al dan niet bewust, over of langs het spoor lopen. Omdat machinisten dan langzamer moeten gaan rijden of hun trein moeten stilzetten, zijn reizigers te laat op hun bestemming. Ze missen volgens spoorbeheerder ProRail daardoor bijvoorbeeld een vlucht of ze verschijnen te laat op hun werk.

Volgens het Kennisinstituut voor Mobiliteitsbeleid (KiM) is de maatschappelijke schade door spoorlopers minstens 140 miljoen euro.

Het aantal treinstoringen door spoorlopen neemt, na een aanvankelijke daling, weer toe: vorig jaar met ruim 3 procent ten opzichte van 2018. ProRail start dinsdag met de campagne Spoorlopen? Het heeft meer gevolgen dan je denkt! "Laat je hond niet uit bij het spoor, het heeft meer gevolgen dan je denkt", aldus de spoorbeheerder in de campagne. De afgelopen jaren waren er vaker campagnes om spoorlopen tegen te gaan.

Veel maatregelen genomen

Spelende kinderen, hardlopers en bijvoorbeeld wildplukkers die in de buurt van het spoor naar bramen zoeken, lopen het gevaar aangereden te worden door een trein.

ProRail heeft de afgelopen jaren veel gedaan om spoorlopen tegen te gaan: zo zijn langs het spoor sloten gegraven en hekwerken neergezet. Ook wordt het spoor in de gaten gehouden door boa's (handhavers) en met beveiligingscamera's. Ondanks de preventieve maatregelen nam het aantal treinstoringen veroorzaakt door spoorlopers in 2019 toe tot 3289 gevallen. Dat komt neer op een stijging van 3 procent vergeleken met vorig jaar en zelfs 13 procent ten opzichte van 2015.

Domino-effect

"Iedere spoorloper veroorzaakt een domino-effect op het drukke Nederlandse spoor. Wanneer een machinist een wandelaar of fietser langs het spoor ziet, moet de trein uit veiligheid remmen en fors langzamer gaan rijden. Ook de treinen daarachter en de tegemoetkomende treinen moeten daardoor hun snelheid aanpassen. Op het drukke Nederlandse spoor ontstaat direct een soort treinfile", aldus de organisatie.

Eind vorig jaar deed ProRail aangifte tegen schrijver en presentator Geert Mak die in zijn tv-programma bij de VPRO wandelend over het spoor bij zijn woonplaats Dronryp te zien was. De omroep bood excuses aan en paste het programma aan.

Door: ANP

30 mei '25 (12:20)

Metro Rotterdam ontruimd na valse bommelding, maar alles rijdt weer

Een metrotrein werd vrijdagochtend 30 mei in Rotterdam ontruimd nadat er een melding van een explosief werd gedaan. De politie laat weten dat er geen explosief is aangetroffen in de metro. Een 30-jarige man zonder vaste woon-of verblijfplaats is aangehouden. Het metroverkeer is inmiddels weer opgestart. Dat meldt Hart van Nederland.

30 mei '25 (11:27)

Eerste treinvrije periode Maaslijn tussen Venlo en Mook-Molenhoek

Zaterdag 31 mei en zondag 1 juni 2025 worden werkzaamheden uitgevoerd aan de Noordelijke Maaslijn tussen Cuijk en Venray. In dit weekend rijden geen treinen op de Maaslijn tussen Venlo en Mook-Molenhoek. Het is de eerste treinvrije periode in het project Opwaardering Maaslijn. Dat meldt ProRail.

30 mei '25 (11:23)

Metro Rotterdam ontruimd vanwege een verdachte situatie

Een metro in Rotterdam is vrijdagochtend 30 mei ontruimd vanwege een ‘verdachte situatie’. Wat er precies in het voertuig is gebeurd, wil de politie niet zeggen. Dat meldt Hart van Nederland.

29 mei '25 (11:11)

Spoorwensdagen: 85 wensen in vervulling

Tijdens de Spoorwensdagen op dinsdag 27 mei en woensdag 28 mei 2025 brachten ruim 250 vrijwilligers van NS en ProRail dit jaar 85 wensen van treinfans in vervulling. De Spoorwensdagen gingen dinsdag officieel van start op Utrecht Centraal. Dat meldt NS.

29 mei '25 (11:00)

In hemelvaartsweekend geen treinen tussen Alphen aan den Rijn en Woerden

Van donderdag 29 mei tot en met zondag 1 juni 2025 werkt spoorwegbeheerder ProRail aan het spoor tussen Alphen aan den Rijn en Woerden. Er wordt onderhoud uitgevoerd aan de spoorbrug over de Dubbele Wiericke. Vanwege deze werkzaamheden rijden in het hemelvaartsweekend gedurende vier dagen geen treinen op dit traject. Dat meldt ProRail.

28 mei '25 (13:27)

Nieuwe nachttreinen rijden tussen Amsterdam, Wenen en Innsbruck

Vanaf vandaag reizen treinreizigers in de nieuwste nachttrein van Amsterdam naar Wenen en Innsbruck. Deze nieuwe treinen vervangen de huidige nachttreinen die sinds 2021 rijden vanaf Amsterdam naar Oostenrijk. De nachttrein brengt de slapende reizigers via Duitsland naar hun bestemming. Tot nu toe hebben zo'n 750.000 reizigers gekozen voor de nachttrein tussen Nederland en Oostenrijk. Deze nieuwe trein zorgt voor meer comfort en gemak tijdens de treinreis. Zo kunnen reizigers een mini cabin boeken voor meer privacy. Ook fietsen, snowboards en ski's kunnen mee. Voor rolstoelreizigers en gezinnen zijn speciale coupés met meer ruimte beschikbaar. Dat meldt de NS.

28 mei '25 (11:35)

Sneltrein tussen Arnhem en Doetinchem stap dichterbij

De Provinciale Staten van Gelderland hebben ingestemd met een belangrijke vervolgstap voor de komst van de RegioExpres, een sneltreinverbinding tussen Arnhem en Doetinchem. De trein kan volgens de provincie op zijn vroegst in 2028 gaan rijden en verkort de reistijd met ongeveer een kwartier. De geraamde kosten zijn 150 miljoen euro, waarvan Gelderland de ene helft betaalt en het Rijk de andere.

28 mei '25 ( 9:58)

Gemeente Kampen ontwikkelt station Kampen-Zuid tot mobiliteitshub

De gemeente Kampen gaat station Kampen Zuid dit jaar ontwikkelen tot regionale mobiliteitshub. Daarmee wil de gemeente het openbaar vervoer, het fietsgebruik en de inzet van deelmobiliteit stimuleren. Daarover bericht de gemeente Kampen.

27 mei '25 ( 8:27)

Jarenlange werkzaamheden Stationsplein in Amersfoort starten in juni

Maandag 26 mei 2025 hebben wethouder Tyas Bijlholt (gemeente Amersfoort), regiodirecteur Harro Homan (ProRail) en regiodirecteur Irma Winkenius (NS) aan het Stationsplein van Amersfoort Centraal een bouwbord onthuld. Met deze handeling werd de start van de werkzaamheden aan het Stationsplein ingeluid, die in juni beginnen en tot eind 2029 gaan duren. Dat meldt ProRail.

26 mei '25 (15:35)

Geen treinen tussen Amersfoort Vathorst en 't Harde tijdens Pinksteren

In het Pinksterweekend werkt ProRail op verschillende plekken op de Veluwe aan het spoor. Dat zorgt helaas voor hinder voor reizigers: van vrijdag 6 juni tot en met maandag 9 juni rijden er geen treinen tussen Amersfoort Vathorst en ’t Harde. NS zet bussen in. Dat meldt de NS.