Honderden giftreinen zitten woningbouw tussen Utrecht en Amersfoort in de weg

Brand in een trein die vol zit met gevaarlijke stoffen en dwars door een woonwijk gaat. Het zou verschrikkelijk zijn. Tussen Amersfoort en Utrecht rijden nu al regelmatig treinen met gevaarlijke stoffen.
Giftreinen
Het Rijk wil vastleggen dat er giftreinen op het traject kunnen rijden. Het Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wil dit traject toevoegen aan het Basisnet. Het Basisnet is een landelijk netwerk van rails waarover gevaarlijk vervoer mag rijden.
De treinen rijden er nu al, dus er verandert niet veel. Voor de gemeenten waar de treinen doorheen rijden heeft het wel gevolgen. Zij zijn verplicht om veiligheidsmaatregelen te nemen.
Geschikt traject
Gedeputeerde Huib van Essen wil dat de treinen op trajecten rijden die daarvoor geschikt zijn. Het spoor tussen Amersfoort en Utrecht is volgens Van Essen niet geschikt. Dit stuk spoorlijn toevoegen aan het Basisnet heeft grote gevolgen, aangezien de gemeenten veiligheidsmaatregelen moeten treffen. Basisscholen moeten tot 30 meter van het spoor een brandwerende gevel hebben.
Woningen moeten waarschijnlijk ook verder van het spoor af staan, maar volgens het Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat moeten gemeenten zelf beslissen hierover. Voor de Spoorzone in Bilthoven zou dit grote gevolgen kunnen hebben.
Risico's en regels
Het vervoer van gevaarlijke stoffen neemt allerlei risico’s en strengere regels met zich mee. De VVD spreekt van 174 giftreinen op het traject bij De Bilt per jaar.
Veiligheid inwoners
Giftreinen hebben ook invloed op de veiligheid van de inwoners in de Utrechtse wijk Overvecht. Het spoor loopt daar namelijk vlak langs. Omdat het Rijk giftreinen officieel over het traject wil laten rijden, lopen de woningbouwplannen in gevaar. Het Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat laat weten dat het belangrijk is dat er wordt nagedacht over de risico’s van het vervoer op het traject. Het spoor staat straks in het Basisnet en dit houdt in dat er bij nieuwbouwplannen goed over de veiligheid moet worden nagedacht.
100 tot 1300 ketelwagons met gevaarlijke stoffen rijden er per jaar over het traject Amersfoort Utrecht. Het Basisnet moet in 2025 worden vastgesteld, maar de procedure gaat waarschijnlijk meer tijd in beslag nemen.