Hierom kan de Kustwacht de Noordzee niet beschermen tegen spionage en sabotage
De Nederlandse Kustwacht is mede verantwoordelijk voor de bescherming van de Noordzee tegen spionage en sabotage, maar kan dat onvoldoende. Er is namelijk niet genoeg geld of personeel voor beschikbaar. Hierdoor kán ons land verdachte schepen over het hoofd zien, die als missie hebben om te spioneren of saboteren. Dit meldt NOS.
Nadat Rusland Oekraïne in 2022 binnenviel, is het Programma Bescherming Noordzee Infrastructuur in het leven geroepen. Doel is om de infrastructuur op zee te beschermen voor slechtgezinden van buitenaf. Maar het programma is vooralsnog nauwelijks van start gegaan, terwijl ons land wel degelijk risico loopt op spionage en meer. Uit documenten in handen van NOS zou blijken dat geen enkele van de zes betrokken ministeries hier geld voor wil vrijmaken.
Kantooruren
Hierdoor ontstaan problemen bij de Kustwacht, die onder meer geen signalen van vissersboten kan oppakken. Er is daarnaast een speciale afdeling die verdachte signalen onderzoekt, maar deze is alleen geopend van 09.00 tot 17.00 uur. In 2024 was de meldkamer slechts voor 50 procent bezet.
Demissionair minister Robert Tieman zei afgelopen december nog dat hij het nieuwe kabinet een besluit wil laten nemen over de toekomst van het beschermingsprogramma.