Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add

Coronacrisis biedt ook ruimte om sneller te vergroenen, zegt Schiphol-topman

Door Redactie Nationale Transportgids
schedule 6 min
location_on [xx]km
Coronacrisis biedt ook ruimte om sneller te vergroenen, zegt Schiphol-topman
Dat de luchtvaart nog altijd niet hersteld is van de coronacrisis, geeft ook ruimte om juist te vergroenen. Dat heeft Schiphol-topman Dick Benschop gezegd tijdens een virtuele nieuwjaarsbijeenkomst. Die transitie is al bezig, maar nu is het zaak om te gaan versnellen. Op de langere duur is minder vliegen volgens Benschop niet de oplossing voor het klimaatprobleem.

Natuur & Milieu-directeur Marjolein Demmers, die ook aanwezig was, was het daar niet mee eens. "Ik mis de urgentie in de luchtvaartsector", zei zij terwijl ze verwees naar het IPCC-rapport van afgelopen jaar waarin stond dat er al in 2030 veel minder CO2-uitstoot moet zijn om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5 graad. "Er wordt steeds gedaan of er een keuze is, maar die is er niet. Dus moet er een plan komen voor een kleinere luchtvaart en luchthaven en pas als dat binnen de uitstootgrenzen weer kan opnieuw groeien."

Aan de andere kant was VNO-NCW-voorzitter Ingrid Thijssen pleitbezorger voor het behoud van de netwerkfunctie die de combinatie Schiphol en KLM biedt. Die is volgens de werkgevervoorvrouw "onwaarschijnlijk belangrijk voor Nederland". "Het zou zonde zijn als we met de oplossing in zicht dat kroonjuweel van het Nederlandse vestigingsklimaat uit onze handen laten vallen."

Biobrandstoffen

Want dat de oplossing in zicht is, was de stelling van de luchtvaarstector. Naast Benschop waren er bijvoorbeeld vertegenwoordigers van KLM en Airbus en van makers van biobrandstoffen SkyNRG en Neste. Daarbij ging het vooral om het vinden van investeerders om snel op te kunnen schalen.

Schiphol doet er volgens Benschop al van alles aan om de luchtvaartmaatschappijen op de luchthaven te bewegen aan het klimaat te denken. "We geven maatschappijen met schone en stille vliegtuigen korting op de havengelden. Met bijmengen van biobrandstof willen we datzelfde doen. Ik hoop echt dat de markt sneller beweegt dan de regelgeving."

Onbetaalbaar

Al die groene maatregelen zullen er wel voor zorgen dat vliegen duurder wordt, beseft Benschop. "Heel veel van de externe effecten als geluidsoverlast en uitstoot zitten nu niet in de prijs voor een vliegticket." Onder meer het beprijzen van CO2-uitstoot moet dat verhelpen. "Ik heb vertrouwen dat vliegen niet onbetaalbaar wordt voor mensen die af en toe eens op vakantie willen."

Over zaken als de milieuvergunning van Schiphol en een dreigende krimp van de luchthaven waar het kabinet bang voor zou zijn, werd niet gesproken. Ook het omstreden Lelystad Airport, dat een deel van de vluchten van Schiphol zou moeten overnemen, kwam niet ter sprake.

Door: ANP

04 juli '25 ( 8:35)

Boeing 747 van Corendon in kunstzinnig jasje

In het jubileumjaar van Corendon krijgt de iconische Boeing 747 in de tuin van het Corendon Amsterdam Schiphol Airport Hotel in Badhoevedorp een nieuw jasje. Beeldend kunstenaar Lieuwe van Gogh heeft een opvallend kunstwerk voor het toestel ontworpen. Medewerkers van Corendon hebben hun eigen creatieve bijdrage geleverd, die Van Gogh verwerkte in het kunstwerk. Dat meldt Corendon.

04 juli '25 ( 7:31)

Air France-KLM wil Scandinavische maatschappij SAS overnemen

Air France-KLM wil de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS overnemen. De Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie heeft al een belang van bijna 20 procent, maar wil dat uitbreiden naar 60,5 procent.

03 juli '25 (14:59)

KLM test nieuwe bagageregels aan boord van het vliegtuig

Vliegen met ruimbagage, handbagage of een accessoire. Luchtvaartmaatschappijen stunten steeds vaker met tarieven rondom bagage die meegaat op een vlucht. Hoe kleiner de tas, hoe minder je betaalt en hoe groter de tas, hoe meer je bijbetaalt. KLM is de laatste luchtvaartmaatschappij die de tarieven heeft aangepast. KLM test sinds 1 juli het ‘basic’ tarief met onder de stoel een accessoire. Volgens KLM is dat namelijk een stuk goedkoper. Dat meldt Hart van Nederland.

03 juli '25 (14:14)

Schiphol verwacht drukkere zomervakantie dan vorig jaar

Schiphol verwacht een drukkere zomervakantie. Tot eind augustus rekent de luchthaven op 13 miljoen reizigers, ruim 7 procent meer dan vorig jaar. Dagelijks gaat het om meer dan 200.000 passagiers, zowel vertrekkende, aankomende als overstappende reizigers.

03 juli '25 (14:14)

Ryanair roept op tot hervorming EU-luchtvaart na Franse stakingen

Ryanair, de grootste luchtvaartmaatschappij van Europa, roept de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, op om dringend actie te ondernemen om de EU-luchtvaartdiensten te hervormen. De oproep volgt op de nieuwe stakingen van de Franse luchtverkeersleiding op donderdag en vrijdag. Door de werkonderbreking moet Ryanair 170 vluchten annuleren en worden meer dan 30.000 passagiers getroffen.

02 juli '25 (15:46)

Marechaussee: houd rekening met drukte op Schiphol door vakantie

De Koninklijke Marechaussee (KMar) waarschuwt mensen die via Schiphol reizen voor grote drukte de komende weken door de zomervakantie. Van 4 juli tot en met 31 augustus zullen in totaal ruim 5,8 miljoen reizigers de paspoortcontrole passeren, aldus de instantie. Door de grote drukte kan het zijn dat mensen wat langer dan gebruikelijk moeten wachten.

02 juli '25 (15:46)

Schiphol stopt met twee van de vijf beveiligingsbedrijven

Schiphol gaat het aantal beveiligingsbedrijven op de luchthaven terugbrengen van vijf naar drie. De luchthaven heeft de bedrijven I-Sec, Securitas en Trigion gekozen om nieuwe beveiligingscontracten mee te sluiten, maakte Schiphol woensdag bekend.

02 juli '25 (14:17)

Kort geding Schiphol tegen zonneparkeigenaar bij Polderbaan van start

Schiphol heeft een eigenaar van een zonnepanelenpark voor de rechter gesleept. Reden hiervoor is de uiterst onfortuinlijke plaatsing van de zonnepanelen bij de Polderbaan die piloten verblinden. Dit levert onacceptabele gevaren op de voor de veiligheid van vliegtuigen en iedereen die erin zit, aldus RTL.

02 juli '25 (10:30)

Grondpersoneel KLM gaat woensdag alsnog 8 uur staken, aldus CNV

Het grondpersoneel van KLM gaat volgende week woensdag alsnog staken, meldt CNV. De staking gaat acht uur duren, van 14.00 tot 22.00 uur. "We willen dat KLM met iets concreets komt voor het grondpersoneel. Voor vage toezeggingen kopen we niets", stelt de vakbond. Een woordvoerster van KLM kon nog niet direct inhoudelijk reageren.

02 juli '25 (10:14)

Nederlanders maken minder vaak intercontinentale reizen door klimaat en geopolitiek

Van alle vakantiegangers blijft 92 procent deze zomer in Europa, ziet de ANWB na onderzoek onder de Nederlandse bevolking. Vorig jaar bleef 85 procent binnen Europa. De topbestemmingen zijn Nederland, Duitsland, Frankrijk, Spanje en Italië. Klimaatverandering en geopolitieke spanningen hebben een belangrijke invloed bij het kiezen van de vakantiebestemming, gaven mensen aan in de vragenlijst.