Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add

Bagageafhandeling Schiphol in meivakantie gedeelde verantwoordelijkheid

Door ANP
schedule 6 min
location_on [xx]km
Bagageafhandeling Schiphol in meivakantie gedeelde verantwoordelijkheid
De Werkgeversvereniging Passagiers en Bagageafhandeling Luchtvaart (WPBL) roept Schiphol en luchtvaartmaatschappijen op om zich meer in te zetten om problemen bij de bagageafhandeling van de luchthaven in de meivakantie te voorkomen. Door personeelskrapte is het namelijk nog niet zeker of er tegen die tijd voldoende afhandelaars zijn. WPBL vindt dat de werkgevers in ieder geval genoeg hebben gedaan om deze problemen voor te blijven.

WPBL wil wel dat alle partijen verantwoordelijkheid nemen en om tafel gaan: werkgevers, luchtvaartmaatschappijen en Schiphol. Volgens voorzitter van WPBL Edwin van der Linden hebben de werkgevers al flinke stappen gezet. "We hebben in onze sector net een nieuwe cao afgesproken per 1 juli 2022. De salarissen van de laagstbetaalde medewerkers in onze sector stijgen de komende drie jaar stapsgewijs met ruim 25 procent. Dat is ongekend."

Maar Schiphol zou erop hebben aangedrongen om de lonen sneller te laten stijgen, om het werk van een bagageafhandelaar qua salaris aantrekkelijker te maken voor nieuw personeel. Maar sneller dan die drie jaar, dat kan niet. "Zo’n grote kostenstijging kunnen we als sector simpelweg niet in één keer aan", aldus Van der Linden.

Langlopend contract

WPBL vertegenwoordigt verschillende afhandelbedrijven, waaronder Swissport, Menzies, Aviapartner en Viggo. De bedrijven regelen in opdracht van luchtvaartmaatschappijen werknemers op de grond, van de steward bij de incheckbalie tot bagageladers bij het vliegtuig.

Die samenwerking is op basis van een vaak langlopend contract, legt Van der Linden uit. "Daardoor zijn de kosten om de loonsverhoging te versnellen moeilijk om op de luchtvaartmaatschappijen te verhalen, omdat het ook moeilijk is die contracten open te breken." Het zou goed zijn als afhandelbedrijven daarover wel het gesprek aangaan met de maatschappijen. "Maar dat proces gaat niet snel, zeker niet als de contracten zijn afgesloten in het buitenland."

Mogelijk weer maximum aantal reizigers

Schiphol-topman Ruud Sondag trok vorige week aan de bel: het personeelstekort bij grote afhandelbedrijven zou te veel problemen opleveren. In de meivakantie zou de luchthaven daardoor mogelijk toch weer een maximum moeten instellen voor het aantal reizigers dat dagelijks kan vertrekken. Dat terwijl de limiet juist vanaf maart zou vervallen.

Van der Linden zou graag zien dat Schiphol de regie neemt. Vooralsnog heeft de luchthaven een lening van 10 miljoen euro geboden. "Maar een lening is niet gratis en moet uiteindelijk worden terugbetaald. Dat is op geen enkele manier een oplossing." Een toeslag van enkele euro's per passagier zou de afhandelbedrijven op Schiphol daarentegen wel kunnen helpen bij het werven van broodnodig extra personeel, denkt Van der Linden.

Door: ANP

22 mei '25 (10:13)

EasyJet lijdt meer verlies maar optimistisch over zomerseizoen

EasyJet ziet een sterke vraag naar zijn vluchten en pakketreizen voor het zomerseizoen, meldt de Britse luchtvaartmaatschappij bij de presentatie van de halfjaarresultaten. De airline legt de focus daarom op een nieuwe recordzomer, in navolging van die van vorig jaar. Over de afgelopen zes maanden nam het nettoverlies nog toe.

21 mei '25 (16:16)

Schiphol verwelkomde meer reizigers in april

Schiphol heeft in de maand april, waarin een deel van de meivakantie viel, ruim 5,8 miljoen reizigers verwelkomd. Dat is een stijging van 6,5 procent ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar. De meeste mensen gingen op reis naar Spanje, het Verenigd Koninkrijk of de Verenigde Staten, meldt de luchthaven.

21 mei '25 (12:49)

Luchtvaartsector naar bestuursrechter om krimp Schiphol

Verschillende partijen uit de luchtvaartsector stappen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State om de krimp van Schiphol te voorkomen. Die stap volgt op een kort geding, waarin de civiele rechter al oordeelde dat het aan de bestuursrechter was om zich over de zaak te buigen.

21 mei '25 ( 9:07)

Transavia introduceert nieuw pakket: Smart

Dinsdag 20 mei 2025 introduceerde Transavia Smart: een nieuw pakket tijdens het boeken. Smart komt naast de bestaande opties Basic, Plus en Max. Dit pakket speelt in op de wensen van een grote groep passagiers die hun vlucht regelmatig aanvult met losse extra’s. Dat meldt Transavia.

19 mei '25 ( 8:24)

Record van 200 miljoen passagiers voor budgetmaatschappij Ryanair

De Ierse luchtvaartmaatschappij Ryanair heeft in het afgelopen boekjaar een recordaantal van iets meer dan 200 miljoen passagiers vervoerd, een stijging van 9 procent in vergelijking met een jaar eerder. De groei komt volgens Ryanair ondanks vertragingen bij de leveringen van nieuwe Boeing-vliegtuigen. Voor dit jaar rekent de budgetvlieger op een groei naar 206 miljoen reizigers.

18 mei '25 (11:41)

Koepel en radar op verkeerstoren Schiphol vervangen

De verkeerstoren op Schiphol heeft een nieuwe koepel met radarapparatuur. Na een eerste poging zaterdag is de witte koepel, de Radome genaamd, zondag geplaatst. De koepel beschermt de radarinstallatie eronder tegen de weersomstandigheden op ruim 100 meter hoogte. De oude zat er dertien jaar en was aan vervanging toe, meldde de LVNL (Luchtverkeersleiding Nederland).

16 mei '25 (11:49)

Madlener wist niet dat Kamer eerder tegen Lelystad Airport stemde

Minister Barry Madlener (Infrastructuur) zegt dat er "werk aan de winkel" is om de Tweede Kamer te overtuigen van het openen van Lelystad Airport voor burgerluchtvaart. De PVV-minister denkt dat het openen van het vliegveld voor commerciële vluchten goed is voor de regio. Hij verwacht hierover dit jaar een besluit.

16 mei '25 ( 8:28)

Traumahelikopters ANWB dertig jaar in Nederland

Het is deze vrijdag exact dertig jaar geleden dat de eerste traumahelikopter officieel ging vliegen in Nederland, meldt de ANWB. Destijds begon ANWB Medical Air Assistance (MMA), het vliegbedrijf van de ANWB, met een proef met één helikopter. Dat is dertig jaar later uitgegroeid tot een landelijk dekkende operatie met acht helikopters en 37 piloten.

16 mei '25 ( 8:28)

Nederlandse export van goederen stijgt in maart

De Nederlandse goederenexport is in maart opnieuw gestegen, na een groei in februari en januari. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek nam vooral de uitvoer van machines, chemische producten en voedings- en genotmiddelen toe. De groei kwam uit op 3,2 procent.

15 mei '25 (15:18)

Milieuclubs: kabinet haalt bij Lelystad Airport zaken door elkaar

Milieuorganisaties blijven het "onverantwoord en onacceptabel" vinden om Lelystad Airport open te stellen voor vakantievluchten. Het kabinet heeft volgens ingewijden plannen om er maximaal 10.000 passagiersvluchten per jaar toe te staan én F-35-gevechtsvliegtuigen te stationeren. "Civiele en militaire luchtvaart zijn fundamenteel verschillende kwesties, maar worden nu bewust door elkaar gehaald", reageren Greenpeace en Milieudefensie.